Zelená střecha - projekt, dotace, realizace

Máte dům s plochou střechou a chcete z oken koukat na zeleň? Kromě standartních střech valbových či sedlových umíme v kooperaci zajistit i střechu zelenou! Vypadá mnohem lépe než asfaltové pásy, a navíc vám na ni stát dá dotaci. V dnešním článku se společně podíváme na téma zelených střech.

Co je přesně zelená střecha?

Zelená střecha (jinak též vegetační střecha) je hodně široký, obecný pojem. V zásadě se jedná o střechu, která je zcela, nebo částečně pokryta vegetací. Je jedno, jestli je taková zelená střecha šikmá, nebo plochá. Jestli na ní rostou téměř bezúdržbové sukulenty, nebo se podobá zahradě s anglickým trávníkem. – zdroj https://www.izolinka.cz/zelena-strecha/

8 výhod zelených střech

1) Snížení tepelných výkyvů - Zeleň na střechách funguje jako izolace. Během letních měsíců má až o 40°C nižší teplotu než běžné krytiny.

2) Prodloužení životnosti střechy - Vrstvy vegetačních střech chrání konstrukci a hydroizolaci zelené střechy před UV zářením a ostatními vlivy počasí. 

3) Zadržování srážek - Díky přirozenému zadržování vody v substrátu a zeleni se výrazně snižuje množství odtoku vody.

4) Lepší kvalita vzduchu - Rostliny jsou plícemi naší planety. Vegetační střecha poskytuje prostor pro fotosyntézu v místech, kde obvyklá zeleň ustoupila zástavbě.

5) Zlepšení mikroklimatu - Zelené střechy zvyšují vlhkost vzduchu ve svém okolí a přirozeně zachycují prachové částice.

6) Prostor pro život, nejen pro lidi - Šikovně koncipované zelené střechy mohou být domovem různých živočišných druhů a podpoří biodiverzitu.

7) Snížení pronikání hluku - Nesourodá vrstva rostlin a substrát přirozeně tlumí veškeré zvuky, které by mohly do domu pronikat.

8) Estetika - Vegetační střecha lahodí oku (nejen) milovníkům přírody. Každý kus je originál, který se navíc v průběhu roku mění.

– zdroj https://www.izolinka.cz/zelena-strecha/

 

Je potřeba mít zelenou střechu v projektu?

Určitě. Zelená střecha je většinou těžší a robustnější než běžně používané krytiny, proto je třeba při projektování domu s ní předem počítat a adekvátně dimenzovat stropy, na nichž bude zelená střecha položena. Podle vybraného typu zelené střechy bude možná potřeba udělat též atika – proto je nutné s projektantem veškerou agendu konzultovat. Naše společnost zelené střechy do projektů bungalovů i patrových domů zahrnuje již několik let. Podrobnější technické parametry stavebních konstrukcí jsou přehledně zpracovány například zde.

 

Postup realizace

Připravili jsme pro vás fotodokumentaci realizace (viz níže), kde jsou krok za krokem uvedeny jednotlivé fáze zhotovení zelené střechy.

  1. Příprava stropů včetně armování a jejich betonáž
  2. Stavba atiky a její betonáž
  3. Aplikace penetrace a lepení hydroizolace v celé ploše
  4. Pokládka spádových klínů EPS, zhotovení vpustí včetně fólie
  5. Pokládka substrátu, dovoz rozchodníkových koberců
  6. Rozložení rozchodníkových koberců v ploše
  7. Oplechování atiky

 

Dotace

V rámci programu Nová Zelená Úsporám je možné na zhotovení zelené střechy čerpat dotaci podle typu zelené střechy ve výši 800–1000 Kč/m2 plochy vegetačního souvrství. Dotace umíme vyřídit také – psali jsme o nich již zde.

 

Pokud o zelené střeše uvažujete, rádi vám s ní poradíme, zahrneme ji do projektu a postavíme hrubou stavbu. Následně přijede vámi vybraná specializovaná firma, která zajistí finální pokládku rozchodníkových pásů.

„Mějte střechu, jakou chcete, s FUTURem ji postavíte.“

 

Za kolektiv společnosti

Jan Černý

Specialista na výběr a výstavbu domů

+420 603 778 656, e-mail: jcerny@futur.cz

Zelená střecha - projekt, dotace, realizace

Fotogalerie

Vybíráte projekt? Plánujete stavbu domu? Poradíme Vám!

Jan Černý

Jan Černý

specialista na výběr a výstavbu domů

+420 603 778 656
jcerny@futur.cz

FUTUR s.r.o.
stavební společnost

Korespondenční adresa
(návštěvy zájemců o stavbu)

Pardubická 39
537 01 Chrudim

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: