Poradce s výběrem domu

Pokud jste šťastným vlastníkem parcely pro stavbu rodinného domu, tak si zajisté vybíráte typ domu, který na něm postavíte. Obecně je mezi lidmi zažito, že „na svém pozemku si mohu postavit, co chci“, pravda je však často někde jinde. Správně by toto sousloví mělo znít spíše „na svém pozemku mohu postavit to, co mi úřad dovolí.“ Stavba domu je totiž komplexní proces a je třeba splnit mnoho podmínek pro její realizaci.

Nejprve je vhodné zjistit na stavebním úřadu, který je věcně a místně příslušný podle místa parcely a který Vám bude následně stavbu domu povolovat, podmínky pro samotnou výstavbu. Někde si stačí vyžádat územně plánovací informaci, jinde (většinou v nových lokalitách) jsou již podmínky výstavby dány předem. Z toho zjistíte, jaký je např. dovolený sklon střechy, odstup od sousedních parcel, počet podlaží, celková výška domu, maximální zastavitelnost pozemku či jestli garáž musí být součástí domu, nebo může být samostatně stojící. Zejména sklony střech jsou často používaným způsobem regulace výstavby – je-li nařízen sklon větší než 30 stupňů, bungalov na takové parcele již nepostavíte. Proto je dobré zjistit tyto informace ještě před započetím výběru domu či samotnými projekčními pracemi.

Poradce s výběrem domu
Hrubá stavba - střecha
  • TIP: zjistěte, zda Váš pozemek není v chráněné krajinné oblasti (CHKO). Je několik stupňů ochrany přírody a je třeba respektovat podmínky, které Vám CHKO sdělí. Je totiž součástí vyjádření ke stavebnímu povolení a bez schválení CHKO Vám povolení úřad nevydá.

Máte inženýrské sítě na parcele?

Druhým krokem jsou inženýrské sítě, konkrétně jejich (ne)přítomnost na parcele. Pokud již máte sítě vyvedené na parcele, je napojení domu na ně projekčně jednoduché. Nejsou-li inženýrské sítě přímo na parcele, je možné v rámci našich služeb projekčně jejich napojení doprojektovat. Pokud patříte mezi ty, kteří budou mít vrtanou studnu či čistírnu odpadních vod, nezoufejte, i s tím si dokážeme společně poradit.

  • TIP: Nechcete ztrácet čas se získáváním všech potřebných souhlasů a běháním po úřadech? Zajistíme vyřízení stavebního povolení místo Vás!

A už jsme skoro v cíli přípravy!

Víme, jaký dům lze na parcele postavit a jak bude napojen na inženýrské sítě. Nyní si můžete vybrat dům z našeho katalogu, který jsme doplnili o základní údaje o všech domech. Jednoduše tak zjistíte sklon střechy, výšku hřebene, zastavěnou plochu domu, nebo zda je garáž součástí domu. Obecně platí, že dům musí být o 7 metrů užší než parcela, tedy na parcelu šíře 20 metrů umístíte orientačně dům o šířce max. 13 metrů.

Ve stavebním zákonu jsou i další specifika a omezení, která následně společně zkonzultujeme. Pokud máte pochybnosti o velikosti a umístění domu, zavolejte nám rovnou na +420 603 778 656 a společně vše vyřídíme. Naše typové domy je možno upravit, zrcadlově otáčet, měnit vnitřní dispozice i velikosti oken či terasy. Pojďme vybrat Váš vysněný dům! Pokud Vám nesedí žádný z typových domů, vyhotovíme Vám s naším architektem individuální dům na míru! Kontaktujte nás přes formulář nebo telefonicky na čísle +420 603 778 656 a domluvíme osobní schůzku.

  • TIP: Nezapomeňte také na orientaci světových stran a polohu vjezdu na parcelu.
Bungalov

O zbytek se postaráme

Technické řešení umístění domu na pozemku a napojení na inženýrské sítě vyřeší následně naši odborníci. Jako podklad pro projektování je třeba zajistit pouze radonový průzkum a případně výškopis, pokud je pozemek svažitý, ale to je již další samostatná kapitola, se kterou Vám rádi následně také poradíme.

Chci poradit, vytvořit projekt nebo postavit hrubou stavbu.

Jak mám postupovat?

Využijte náš kontaktní formulář nebo zavolejte na číslo +420 603 778 656.

„Úspěšné rady v praxi“ aneb výsledky naší práce jsou vidět:

RD Týnec nad Labem

Dům byl vyprojektován z materiálu Ytong, zajistili jsme překreslení statické části projektu (tloušťky konstrukcí) a stavbu jsme zrealizovali podle časových potřeb zákazníka.


RD Bozkov

Se zákazníkem jsme vyprojektovali individuální dům přímo jemu na míru a vyřídili kompletní stavební povolení včetně čistírny odpadních vod a souhlasu CHKO Český ráj.


RD Kraskov

Zákazník přišel s vlastní studii RD, podle níž jsme domluvili spolupráci. Projekt si zákazník zajistil sám, my jsme postavili kompletní hrubou stavbu. Střecha je včetně 7 střešních oken. Zdivo IZOLOX není třeba dodatečně zateplovat, fasádu tohoto domu tudíž budou zdobit sgrafita.


RD Manětín

Se zákazníkem jsme domluvili a realizovali přístavbu RD Čestmír včetně spojovacího tunelu k již stojící chatě.


RD Králíky

Zákazník si původně vybral náš RD Milan, po návštěvě u nás jsme zjistili, že jeho potřebám bude mnohem lépe vyhovovat dům Pája, který jsme navíc dispozičně upravili. Základy jsou zhotoveny ve svažitém terénu Orlických hor.


RD Janov

Kvůli špatným geologickým poměrům na parcele musela být provedena skrývka zeminy v objemu cca 200 m3 (35 plných nákladních aut) a základové pasy s 8 řadami ztratného bednění. Celý tým odvedl dobrou práci a investoři spokojeně bydlí.


RD Příbor

Investor čekal více než 3 roky (!!!) na vydání stavebního povolení, po celou dobu jsme pro něj rezervovali montážní kapacity, a v létě 2022 jsme dům postavili.


RD Ledce

Realizace rekreačního objektu v ochranném pásmu lesa. Díky zdivu IZOLOX, které je robustní a bytelné, úřad stavbu chaty povolil.


RD Hrusice

Hliněná promáčená příjezdová cesta a náletová zeleň a dřeviny na místě domu - i s tím jsme si v Hrusicích poradili!

Vybíráte projekt? Plánujete stavbu domu? Poradíme Vám!

Jan Černý

Jan Černý

specialista na výběr a výstavbu domů

+420 603 778 656
jcerny@futur.cz

FUTUR s.r.o.
stavební společnost

Korespondenční adresa
(návštěvy zájemců o stavbu)

Pardubická 39
537 01 Chrudim

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: